קטיעת גפה ככלי "לקחת את החיים בחזרה"

(Limb Amputation as a tool for taking life back)

חוקר ראשי - גב' שולה לב
חקר מקרה שנערך על ידי הגב' שולה לב מתאמת אורטופדית אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ודר' חיה באליק, מנהלת בית הספר לאחיות ומרכזת מחקר בסיעוד במרכז הרפואי.
הוצג בכנס העמותה האונקולוגית, ישראל 2010

רקע

אוסטיאוסארקומה הינה מחלה ממארת הפוגעת בשלד ושכיחה בעיקר בילדים ומתבגרים. בגידולים אלו נהוג לטפל בטיפול כימותרפי ניאו אדג'ובנטי ולאחריו ניתוח להסרת הגידול תוך שימוש בשיטה של החלפת העצם הפגועה במשתל מתכתי.  אחד הסיבוכים השכיחים הינו תהליך דלקתי אקוטי של העצם ההופך עם הזמן לכרוני.
אוסטיאומייליטיס כרונית אצל חולים עם מחלה ממארת בילדותם בעצם (OS)במהלך שנות התבגרותם סובלים מתהליך זיהומי כרוני מלווה באשפוזים וניתוחים מרובים הגורמים לנכות ומוגבלות פיזית ונפשית. בשל כך, חולים אינם חווים את תהליך ההתפתחות הנורמטיבית של ילד מתבגר ומבוגר צעיר הווית הילדות הבגרות והיציאה לעצמאות כאנשים מבוגרים.
אישה בת 27 שחלתה בגיל 10 ב- O.S של מפרק הירך ובמהלך 17 השנים האחרונות עברה 20 ניתוחים וטיפולים ממושכים באנטיביוטיקה פומית ותוך ורידית בנוסף לטיפול כימותרפי המקובל ב- O.S בילדות.
בגיל 27 החליטה לאחר שנים רבות של סירוב עקשני לכרות את הגפה כדי לשפר את איכות חייה. ההחלטה התקבלה לאחר שיחות ממושכות ביותר עם הרופא המטפל והאחות המתאמת.
תוצאות: הכריתה התבצעה בהצלחה רבה. כיום נמצאת בבי"ח שיקומי בתהליך שיקומי מתקדם מהר מהצפוי ומועמדת לשחרור לדירה עצמאית בקהילה.

מסקנות

כריתת הגפה הגם שהיא התערבות רפואית אגרסיבית הנתפסת כגורמת לנכות קשה, במקרה הזה הכריתה אפשרה שיקום מלא ויציאה לחיים עם תפיסה חיובית ומוטיבציה עזה למצות את החיים.